top of page

Урок 12

Да напишем хайку

 

Ако се чувствате изморени от множеството указания, правила и теории за хайку, значи е време да вземете молив в ръка и да започнете да пишете свои собствени хайку. Втренчили сте се в стената или в празния лист и нищо не ви идва на ум? Ето един лесен метод да тренирате хайку-съзнанието си.

 

Можете просто да започнете с хайку, което някой друг е написал. Намерете нещо, което наистина харесвате, нещо, което ви говори, което в някакво отношение ви възхищава. Дори ако вече сте написали някои собствени хайку, но се възхищавате от техниката използвана от някой друг, можете да усвоите въпросния метод, като изпробвате процеса.

 

Или може да изберете хайку, за което имате чувството, че не се е получило и се нуждае от известно коригиране или редактиране. Всеки обича да преразглежда работата на другия! Заловете се с това.

 

Вземете лист хартия и го обърнете с по-широката страна нагоре. В левия край, близо до горния ъгъл, запишете с удебелен шрифт първия ред на хайкуто, по което сте избрали да работите. В центъра на лявото поле запишете втория ред. Близо до дъното на листа, над долния ляв ъгъл, запишете третия ред.

 

Подхванете един ред в даден момент, вижте колко много начини има да пренапишете информацията в него, чрез заместване на глаголи и съществителни. Напишете каквото ви идва наум, без да мислите дали вашата идея е добра или не, уместна или не, подходяща или не. Просто вътрешно се оставете на играта си с думите. Ако не става нищо, това е добре.

 

Отидете на следващия ред на оригиналното хайку. Някога виждали ли сте или изпитвали ли сте нещо подобно? Можете ли да го запишете по един по-добър начин? Тук можете да удовлетворите гъдела си да променяте нещо, което другите са написали. Наслаждавайте се! Отдайте се на това занимание.

 

Някъде преди страницата да се изпълни с вашия молив, погледнете последния ред на първоначалното хайку. Той вписва ли нещо от това, което написахте? Или вече сте намерили по-добър трети ред, съобразно някоя по-добра идея?

 

Смятате ли, че една промяна на последния ред на първоначалното хайку, може да го направи по-добро? Ако е така, напишете възможните варианти. След това запишете хайкуто на чист лист хартия, тъй като на този етап имате своето ​​собствено хайку, криещо се някъде из страницата. Опитайте всички комбинации.

 

Вземете едно от вашите предложения за трети ред и го поставете в началото на новото си хайку. Изберете втори ред, от многото си опити, или ако ви идва нова идея, създайте нов. Вслушването във вътрешния ви глас е най-важното нещо, което можете да направите на този етап. Хайкуто е там, вече сте го написали.Вие просто трябва да чуете собствения си глас, за да го сглобите по начина, който ви идва отвътре. Дайте си време да анализирате възможностите за съчетаване на редовете, дори скептичният ви вътрешен глас да опитва да ви каже „недей“, тъй като все още не сте приключили с това хайку.

 

Запазете тези работни листове, тъй като дни или месеци по-късно, когато се вгледате в тях отново, почти ви гарантирам, че някаква идея, фраза или образ тук, ще бъде отправна точка за друго ваше хайку. Това упражнение е твърде ценно, за да го изхвърлите.

 

При проучване на произведенията на Башо, може да се види, че преди да напише известното си хайку „старото езерце“, той е използвал последния ред – „звука на водата“ – в два други текста от предишните месеци. В двата случая фразата е била използвана в нейния обичаен смисъл. Но все пак, нещо трябва да му е подсказало, че този ред съдържа много повече. Така че, не се отказвайте.

 

И мисля, че може да опитате отново това упражнение с друго хайку. Всеки път, когато се чувствате блокирали или искате да напишете хайку, но ви липсват вдъхновение или идеи, това упражнение ще е като свежа струя. Точно защото хайку, написани по този начин, не са продукт на вдъхновението, е по-лесно да ги редактирате, да ги променяте, да обирате излишните думи и да полирате наново.

 

Някои наричат резултатите от това упражнение „хайку от бюрото“, понеже не са плод на спонтанно вдъхновение. Но работата по този метод би могла да ви припомни моменти от миналия ви опит, и на тази основа да се оформи вашето ново хайку. Тогава, чисто технически, „хайку от бюрото“ вече не заслужава това име, понеже моментът на вдъхновението само се е забавил. Научете се да правите тези фини разлики. Защитавайте позицията си.

 

Контролен списък за редактиране на на хайку

 

Докато се учим да пишем хайку, може да бъде полезно да имаме списък, така че да можем бързо да проверим новата си работа за често срещани грешки. До направата на свой ​​собствен списък, ето ви този, който аз използвам в работата си. Наред с точките, подсказани са и начини за извършване на корекциите.

 

1. Ясно ли се виждат и чуват двете отделни части в хайку? Ако не, преценете къде да добавите предлог.

 

2. Това хайку чете ли се като изречение? Чрез промяна на реда на думите или структурата на глагола обикновено може да се реши този проблем.

 

3. Каква е формата на вашето хайку? Ако сте избрали да броите срички, сигурни ли сте, че имате правилния брой във всеки ред?

 

4. Ако първият или последният ред е твърде дълъг, може би той ще пасне по-добре по средата, така че хайкуто да има желаната форма?

 

5. Има ли местоимения вътре? Наистина ли има необходимост от тях или те могат да се изчистят?

 

6. Всички глаголи ли са в сегашно време?

 

7. Колко сегашни деятелни причастия или думи, завършващи на “ING” са използвани?

 

8. Има ли наречия в това хайку? Наистина ли се нуждаете от тях, за да предадете смисъла на идеята?

 

9. Има ли някаква дума, която може да бъде премахната, без да се изгуби смисълът на стиха?

 

10. Има ли дума, която може да се замени с друга дума? Има толкова много сродни по смисъл думи, които човек трябва да прехвърли, за да намери онази единствена, която прави точното хайку. Повъртете всяка една дума.

 

11. Поезията идва с прецизността. Това означава, че вместо да напише, например „дърво“, авторът уточнява дали дървото е дъб или бор. Ценете допълнителните значения, които идват от асоциациите с някои наименования: „дъб“ предполага сила и издръжливост, а „бор“, може да означава и „дълго копнеене“ – използвайте тези възможности за обогатяване на хайку.

 

12. Работят ли образите в това хайку на повече от едно ниво, описвайки случка, но заедно с това и означавайки състояние на духа или философска идея?

 

13. Могат ли другите да разберат текста? Ако не сте сигурни в нещо, време е да покажете вашето хайку на другите, за да се види дали могат да го разберат.

 

14. Чели ли сте това хайку някъде другаде? Дали несъзнателно не считате нечие чуждо хайку за ваше собствено?

 

15. Дали това хайку е „музика“ за вас? Обичате ли да си го повтаряте? Успява ли истински да ви зарадва?

 

16. Ако не е така, ако нещо ви притеснява в него, върнете се към момента на вдъхновението си, когато ви е дошла идеята – огледайте отново, за да видите дали не сте пропуснали подробности от голяма значимост, които трябва да присъстват във вашия текст. Преработената творба все още ли изразява първоначалното чувство или идея?

 

17. В случай, че тази идея е донякъде изразена в хайкуто, имате ли необходимост от повече от едно хайку, за да я изразите? Трябва ли да има поредица от хайку по темата?

 

18. Възможно ли е идеята или вдъхновението ви да се изрази по-добре чрез танка или чрез друг поетичен жанр?

 

19. Можете ли да посочите и други начини? Отделете време, за да запишете възможните варианти, за които сте се сетили. Запишете и отдайте заслуженото на всеки един от тях.

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-youtube
bottom of page