top of page

Урок 13 

Съхраняване на вашите хайку

 

 

Всеки автор се нуждае от система за подреждане и съхранение на своите стихове. Малкият обем на хайку прави работния режим още по-наложителен. Нищо не е по-разочароващо от това да знаете, че сте написали определено хайку във връзка с конкретна случка, а сетне да не сте в състояние да си спомните точния стих или дори да не можете да се сетите къде сте го записали.

 

Още по-неприятно е да сте работили върху някакво хайку в главата си, да е било напълно готово, а след това, пренебрегвайки необходимостта да го запишете, да го загубите завинаги. Подобно на сънищата, хайку имат навика да изчезват, особено тези, споходили ни в тъмнината на нощта.

 

Тъй че – първото правило е винаги да имате хартия и молив под ръка. За някои от нас, това означава една торбичка да виси от матрака, заедно с писалка, фенерче и хартия. Дрехите с джобове трябва да бъдат оборудвани най-малкото със сгънат лист хартия и парченце молив.

 

Много хора ползват мъничка тетрадка, защипани с телбод листи хартия, бележник, който да се побира във вътрешния джоб, т.е. можете да направите цяла наука от намирането на идеалното място за вашите хайку.

 

Когато сте на разходка, обмислете дали да вземете молив (графитът може да се счупи в джоба ви) или писалка (която може внезапно да се окаже изсъхнала или пък да протече, оставяйки петно). Обикновено в процеса на редактиране, има напълно реална опасност малкият джобен бележник да се окаже в прането, затова авторите са принудени да записват на по-сигурни места своите хайку.

 

Някои хора използват фишове, с по едно хайку на картонче. Всички версии на едно хайку могат да се запишат на картончето или пък могат да бъдат разпределени на отделни картончета. Тези картончета се нуждаят от система за номериране и организация по предмет или време, така че да можете да намерите хайкуто, когато го потърсите по-късно.

 

Можете да систематизирате вашите стихове според сезоните, разпределяйки ги съобразно споменаването на сезона или неговата атрибутивност; да отделите „небесните“ – всички онези хайку за небето, времето, звездите, планетите, с препратка към детайл от пейзажа; да ги класифицирате според човешките дейности, които са общи за определен сезон (вкл. ваканционните дейности); според животните, свързани с определен сезон, както и растенията, които отговарят на сезона. В рамките на всички тези категории, можете да подреждате теми по азбучен ред.

 

Някои хора преписват хайку в бележници в хронологичен ред, под номер и дата. Така, ако си спомняте, че през август миналата година на плажа сте написали ценно хайку, само трябва да се върнете обратно към страниците с хайку от август.

 

Други използват готови дневници, за да направят малка книжка със своите хайку, писани по време на екскурзия или по повод някое специално събитие.

 

Използването на компютър е отличен начин за систематизиране на хайку. Възможно е да се създаде база данни, така че да можете да търсите хайку според темата, първата дума или по дата. Липсата на тези умения човек винаги може да компенсира, организирайки своите хайку по „серии“, като ги озаглавява и записва под различни описателни заглавия.

 

Писането на хайку на компютър с използване на функцията копи-пейст улеснява редактирането им, като съхранява първоначалната версия и същевременно позволява експериментирането с нови думи от речника – но нека не се увличаме в много думи.

 

За тези, които поддържат дневник, нищо не е така изкушаващо, както повторното връщане към страниците със случилото се през деня, с добавено хайку по средата на страницата. Това е един чудесен метод за подробно описание в проза, като фон на хайку материала.

 

Не се знае кога ще започнете да пишете хайбун ( хайку съчетано с проза ) и ще се нуждаете от тази информация, която го подготвя в известен смисъл. Този разговор за съхраняването на хайку няма да е пълен, ако не споменем най-добрият начин за систематизиране на вашите хайку – да направите своя собствена книга с хайку.

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-youtube
bottom of page