top of page

Урок 14

Поредици от хайку (цикли)

 

Вярно е, че не са много нещата, които са прекрасни колкото едно хайку и че в него има много чар – само чрез няколко думи може да извика в сърцето радост и захлас. Обаче самата краткост на хайку охотно предразполага то да бъде поставено до други хайку, за да формират някаква серия или последователност.

 

Когато правите книга с хайку, също подреждате цикъл, но на различно равнище. Следователно при представяне на хайку пред каквато и да било аудитория – било то чрез книга или списание – полезно би било да знаете малко повече за множеството начини да направите това.

 

Едно добро подреждане е построено върху някаква идея или върху скелето на идеята, така че последователностите от хайку се превръщат в нещо като дълга поема. В зависимост от материала в конкретното хайку, важно е да изберете темата или „арматурата“, върху която да изградите тази ‘поема’.

 

Традиционно книгите с хайку се структурират около четирите сезона, като се започва с пролетта и се следва последователността на сезоните. Дори и начинаещ автор скоро може да има достатъчно хайку, за да направи прости цикли въз основа на сезоните. Изморилите се от това обаче биха могли да подредят своите хайку в съответствие с месеците на една година или с часовете на деня.

 

Подреждането може да предполага и други начини, обвързващи материята в една обща тема. Колекциите от хайку се подреждат в последователности според мотивите в тях: животни и насекоми, градини и любов и всякакви аспекти на живота, които са общи за текстовете. Окончателното озаглавяване на творбите се определя от общата тема и като че ли е по-правилно те да се наричат поетичен цикъл вместо поредица. 

 

Обаче ако вашите текстове са на разнообразни теми, ще трябва да намерим друг метод за организирането им.

 

Ако сте работили с ренга (верига от хайку) и чувствате трудно доловимите начини, по които ренга-връзките се формират, това е един отличен метод за подреждане на текстовете; той не само ще демонстрира невероятни възможности за смислово скачане и свързване в рамките на всяко хайку, но и ще предложи нови възможности читателят да се наслаждава на връзките между различните хайку или дори на дисасоциациите между тях.

 

Този метод ви предлага най-голяма свобода и осигурява по-голямо богатство при подреждането на материала в сравнение с простото съставяне на цикли.

 

Ако не може да направи това, човек винаги може да свърне към нашата история на литературата и да ползва един метод за формиране на поетична последователност, добре познат ни от наративите. Задължително ще е, хайку да следват хронологичния ход на събитията – с начало, среда и край.

 

Тази е, може би, последователността, която западняците най-леко следват и оценяват, но в този случай ще получите по-малко адмирации от останалите автори на хайку.

 

В допълнение към тези методи е използването на акростихове. Дори и японските поети са прилагали този метод за изпращане на подсъзнателни съобщения, служещи като рамка за текста.

 

В някои случаи първата дума на всяка творба добавя загадъчна фраза, в други – първата буква на всяко хайку насочва към определена дума, а понякога, в танка някои части от началото на всеки ред се съчетават, за да направят акростих.

 

Циклите, както и ренгата, редуваща поетични диалози, могат да бъдат построени върху почти всяка идея или тема: цветове, животни, букви от азбуката или обстоятелства по дадено събитие или пътуване.

 

Тeзи идеи касаят само скелета на последователността. Нещото, което може да направи или да развали дадена творба, е начинът по който придвижвате читателя от едно хайку към следващото. Не всички хайку са „равни“. Някои са по-добри от други.

 

Само авторът може да реши дали да започне подреждането с най-добрия си текст (за да улови вниманието на читателя) или да подхване с някое просто, лесно за разбиране хайку, за да се улесни читателя в дългосрочна перспектива.

 

Без значение каква е вашата рамка, вие не бива да поставяте най-добрите си творби нагъсто в една група, където те ще си пречат помежду си. Често е най-добре, ако темата го позволява, да има движение като вълна: до доброто хайку, да се постави по-малко добро, още по-малко, а след това да се редуват отново изключителна творба с група от донякъде обикновени хайку.

 

Тези определения за по-добро и по-малко добро хайку се отнасят само до стила и методите на работа с материята. Всяка поетична творба е хубаво да бъде безупречно съставена. Щом сте спечелили вниманието на читателя със своята хайку-серия, не може да си позволите да го обиждате със зле написани хайку.

 

В книгата The Modern Poetic Sequence авторите правят извод, че поредиците са най-добрата част от модерната поезия, и че който може успешно да ги създава демонстрира огромен талант. Достойна цел. Как да я постигнем?

 

Писалката и хартията могат да запишат отделните стихове на картони или на листчета. Тогава, както и при сглобяването на пъзел, можете да подреждате отделните хайку в различни последователности, дотогава, докато ви задоволи гладкото звучене на дългата „поема“.

 

Често пъти е добре да се отдръпнете в този момент и да се върнете по-късно. Някой текст на погрешното място ще привлече погледа ви и ще се наложи да започнете отначало.

 

С компютър е впрочем по-лесно. Бързото разместване на стиховете из цялата страница под контрола на курсора, е вълнуващо и леко. Можете дори да запазите възможна комбинация, да отворите нов файл и да започнете да движите хайкуто в нова конфигурация.

 

Понякога, за да постигнете „гладко звучене на поемата“, ще е по-добре да направите незначителни промени в някое хайку. Това е добре. Вие обогатявате хайку, тъй както те ви обогатяват.

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-youtube
bottom of page